Immunitet Romanowskiego. Komisja regulaminowa ZP Rady Europy zdecydowała
Komisja regulaminowa ZPRE opowiedziała się za uchyleniem immunitetu Marcina Romanowskiego. „Za” rekomendacją zagłosowało 16 członków, a pięciu było „przeciw”. Były wiceminister sprawiedliwości nie pojawił się na wtorkowym posiedzeniu.
W środę odbędzie się głosowanie (a także debata) na sali plenarnej, w trakcie którego podjęta zostanie ostateczna decyzja – podaje TVN24.
Adam Bodnar skierował wniosek do szefa ZPRE
Przypomnijmy – pod koniec września prokurator generalny i minister sprawiedliwości skierował do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy – Theodoros Rousopoulos – wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiego.
„W związku (...) z postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie o nieuwzględnieniu zażalenia prokuratora na postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, prokurator zwróci się do (...) ZPRE o wydanie zezwolenia na ściganie” byłego wiceministra sprawiedliwości, polityka Suwerennej Polski (czyli zwrócił się z wnioskiem o uchylenie immunitetu).
PK wyjaśniała 27 września, że „na obecnym etapie postępowania nie zachodzi tak zwana negatywna przesłanka procesowa w postaci »braku wymaganego zezwolenia na ściganie« (...), której wystąpienie obligowałoby do umorzenia postępowania w tym zakresie”. „Kwestia ta nie była dotychczas przedmiotem rozstrzygnięcia przez ZPRE. Prokurator nie złożył wniosku o zezwolenie na ściganie, stojąc na stanowisku, że immunitet ten nie obejmuje czynów będących przedmiotem niniejszego postępowania” – wyjaśniano w komunikacie.
Co po usunięciu przeszkody?
Zapowiedziano też, że gdy przesłanka ta zostanie usunięta, wówczas „zajdzie konieczność powtórzenia czynności przedstawienia zarzutów i przesłuchania w charakterze podejrzanego” – informował rzecznik PK – prok. Przemysław Nowak.